نحوه شارژ گاز R410a در اینورتر (قدرت کم) کولر گازی بوش


  • در ژانویه سال 2006 ، آژانس حفاظت از محیط زیست ساخت و ساز سیستم های تهویه مطبوع که نمی توانند به یک منبع بهره وری انرژی فصلی (SEER) برسند ممنوع کرد. 13. تا این زمان ، منشأ استفاده از بودجه R22 متداول خواهد شد. با این حال ، R22 نمی تواند 13 SEER را به تولید کننده محدود کند. این نرم افزار توانسته است از مبدل R-410A از سیستم های AC استفاده کند.

  • نه تنها آنها نمای دیدنی دارند بلکه می توانند از آنها استفاده کنند. ابزارهای مورد نیاز برای شارژ یک سیستم با R-410A بیشتر از ابزارهای مورد نیاز برای استفاده از یک شارژر R22 است.

  • برای اهداف این مقاله ، این فرضیه هیچ گونه نشتی در سیستم R-410A در اختیار شما قرار نمی دهد. اگر سیستمی در حال نشت است ، باید قبل از شارژ دوباره آن را دوباره بررسی کنید

  • مبرد چیست؟

  • مبرد مایعاتی است که در سیستم های تهویه مطبوع و یخچال و فریزرها استفاده می شود تا از محتویات یخچال یا اتاق (در صورت وجود AC) گرما استفاده کند و گرما را در جو بیرون کند. مبرد تحت فشار از یک مایع به گاز (با جذب گرما) و بازگشت به مایع (هنگامی که یک کمپرسور آن را فشرده می کند) تغییر می کند. انتخاب مبرد ایده آل با توجه به خواص مطلوب ترمودینامیکی ، طبیعت غیر خورنده و ایمنی (غیر سمی و غیر قابل اشتعال) انجام می شود. اگر چه بسیاری از مایعات استفاده می شود به عنوان یک مبرد عمل می کنند، اما در 20 هفتم قرن، CFC ها مبرد محبوب ترین شد.

  • مبردهای قدیمی و مدرن

  • رایج ترین مبرد در گذشته یک CFC بود که معمولاً آن را Freon می نامیدند. فرون یک نام تجاری برای مبرد "R-12" توسط DuPont بود. در دهه 1990 و 2000 ، CFC ها با HCFC ها (هیدروکلرول فلوئوروکربن) جایگزین شدند و رایج ترین HCFC "R-22" است. 50-60٪ از سیستم های تهویه هوا در هند هنوز (در سال 2016) از HCFC ها استفاده می کنند. با این حال ، HCFC ها بسیار حاشیه بهتر از CFC هستند زیرا حاوی کلر هستند ، که برای محیط زیست مضر است. طبق برنامه دولت هند ، HCFC ها تا سال 2030 از هند خارج می شوند.

  • برای خارج کردن کلر از مبرد ، تولید کنندگان مجموعه دیگری از مبردها به نام HFCs (یا Hydro Fluro Carbons) ایجاد کردند. اگرچه آنها همچنین پتانسیل گرم شدن کره زمین را دارند ، اما هنوز هم از HCFC بهتر هستند زیرا لایه ازن را تخلیه نمی کند. رایج ترین HFC مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع R-410A است. این مبرد از نظر پتانسیل و کاهش راندمان انرژی ازن ، از R-22 بهتر است ، اما هنوز هم باعث گرم شدن کره زمین می شود. چند HFC دیگر که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: R-32 در تهویه هوا و R-134A در یخچال و فریزر. حدود 20-30٪ از سیستم های تهویه مطبوع در هند هنوز (در سال 2016) از HFC استفاده می کنند. R-32 از نظر پتانسیل گرم شدن کره زمین از R-410A بهتر است ، اما پس از آن هنوز هم HFC است. طبق آخرین اخبارهند قصد دارد HFC ها را نیز در چند سال آینده از بین ببرد و جدول زمانی آن هنوز در دست بررسی است.

  • مناسب ترین محیط مبرد که در بازار هند موجود است "R-290" و "R-600A" است. آنها HC یا هیدروکربن ها هستند ، و نام شیمیایی آنها "پروپان" برای R-290 و "ایزو-بوتان" برای R-600A است. آنها کاملاً عاری از هالوژن هستند ، پتانسیل تخلیه ازن ندارند و از نظر پتانسیل گرم شدن کره زمین کمترین قیمت را دارند. آنها همچنین از راندمان انرژی بالایی برخوردار هستند اما از نظر هیدروکربن بسیار قابل اشتعال هستند. اما آنها سبزترین مبردهای موجود در بازار هستند. تولیدکنندگان که از این مبردها استفاده می کنند ادعا می کنند که در استفاده از این مبرد ها دقت کافی را به عمل آورده اند و لوازم کاملاً بی خطر هستند. در حقیقت ، اکثر یخچال و فریزرهای موجود در بازار هند اکنون در R-600A قرار دارند و هیچگونه حوادثی درمورد تصادفات ناشی از همین موارد گزارش نشده است. بنابراین می توانیم با خیال راحت باور کنیم که آنها بی خطر هست

در زیر داده های مربوط به پتانسیل گرمایش جهانی مبرد های مختلف ( منبع ):

مبرد

پتانسیل گرمایش جهانی

پتانسیل کاهش ازن

R-22

1810

متوسط

R-410A

2088

صفر

R-32

675

صفر

R-134A

1430

صفر

R-290

3

صفر

R-600A

3

صفر

نتیجه

اگر کسی هستید که به راندمان انرژی و گرم شدن کره زمین اهمیت می دهید ، به سیستم تهویه مطبوع با R-290 یا یخچال با R-600A بروید. هرچه بیشتر بخواهید از آن استفاده کنید ، تولید کنندگان بیشتر از آنها